MASKER

Praha | Česká republika

MASKER - mezi writerem a akademickým malířem nemusí být takový rozdíl, když je to jeden člověk; zvlněná linka v konturách a fantaskní výjevy jako lidé s boulí místo hlavy nebo holčičky po pás ve svém pláči; a kde je teda větší sranda? Mezi umělci nebo graffiťáky?


MASKER - rozhovor
©namesfest.net


1. Představ se prosím a řekni pár slov o sobě.

Narodil jsem se v Praze. Používám pseudonym Masker. Rád kreslím, nevím co říct... baví mě různé jiné věci.

2. Začínal jsi jako graffiti writer, teď studuješ na Akademii výtvarných umění a asi i díky tomu se zaměřuješ na malování figurálních motivů. Děláš zdi, ale v poslední době převažují plátna. Jaký je největší rozdíl mezi malováním na zdi a na plátno?

Asi hlavnim rozdílem je pro me měřítko a trochu přeci jenom odlišný přístup k celkové malbě. Na zdi se tolik nezabývám detaily a používám trochu jednodušší nebo zjednodušenější druh kresby. V obrazech zase naopak pracuji trochu víc s barvou a používám více prvků, jak na samotných figurách, tak teď později i v prostředí. Oboje má svoje ,ale vlastně pořád jsou ty zdi mnohem živější než většina obrazů. Myslím, že na to má vliv to, že zeď se snažím stále dělat velmi rychle, i kdyz je to například domluvené. Samozřejmě to, co funguje na zdi nemusí a nefunguje na obrazech.

3. Pohybuješ se jak v mladé výtvarné scéně, tak i na streetart a graffiti "scéně". Je nějaký hlavní rozdíl mezi lidmi z jedné i druhé oblasti, který jsi vypozoroval?

Jedni maji větší přehled o umění celkově, možná je zajímá i to, co většinou graffiťáky nebere. Někdy vnímají graffiti vlastně jako takovou klukovinu nebo něco druhé kategorie. Do jisté míry s tim musím souhlasit. Na druhou stranu s těmito lidmi není většinou zdaleka taková legrace. Mira jejich odhodlaní něco udělat a jejich improvizační level je nižší. Ale v každé té skupině existují výjimky. Ti lidé mají různé přístupy, které musim ocenit nebo obdivovat. A proto mě zajímá kontakt s obojím.

4. Právě ses vrátil z několikaměsíčního pobytu v N.Y.C. Byl jsi tam, kde spousta věcí začala a kde se toho dost děje. Jak na tebe tamní prostředí působilo?

Prožíval jsem směsici intenzivních pocitu radosti, obdivu a nadšení z té velkoleposti a energie, ale zase stejně intenzivní pocity jsem měl i v negativní rovině. Nevím, jako turista na čučku jsem tam byl moc dlouho a na to něco udělat a navázat nebo se tam nějak zaznamenat, na to jsem tam byl zase moc krátce. Je to veliké a musíš být vidět, aby se s tebou někdo bavil nějak vážně. Každý si tam může prožít svoje. To určitě ano. Rád bych se tam brzy podíval znova a dál na tom pracoval.

5. Kdybys nemohl žít v Praze, jaké město na zemi by sis vybral a proč?

Asi by se mi líbilo, kdyby se tam lidi chovali a komunikovali tak jako v Londýně, s cenama jako v New Yorku, s takovým bytem co mám v Praze s tím, že by se tam hrál víc baseball a dalo by se tam malovat tak jako v Barceloně dřív. Nevím, všechna města mají svoje plusy a mínusy, jen se v tom naučit chodit, vydělávat si dost peněz a zároveň si umět udržet dostatek času a volnosti pro sebe.


Odkazy:
http://www.masker1.com