SONIK

Cambridge | USA

SONIK - cestovatel, spisovatel, vypravěč, malíř, objevitel a graffiti writer v jedné osobě.
SONIK - Rozhovor
Šnamesfest.net

1. Můžeš se prosím představit?

Jmenuji se Caleb Neelon, ale většinu svých prací jsem vytvořill pod jménem Sonik. Narodil jsem se a žiji kousek od Bostonu, v Cambridgi - tam kde stojí Harvard.

2. Maloval jsi spoustu obrázků na dřevěné desky, které jsi potom připevňoval pod dopravní značky. Jaký byl ohlas k tomuhle typu streetartu v Bostonu a jak dlouho tam ty obrázky vydržely?

V roce 1996 jsem začal malovat na desky a připevňovat je na pouliční značky v Cambrigi, Bostonu a okolí. Sloupky od značek u nás jsou trošku neobvyklé v tom, že v sobě mají od shora dolů díry - takže když chceš, najdeš tam spoustu místa pro umístění tvých vlastních značek. Za dalších pár let jsem připevnil něco kolem 700 ručně malovaných značek. Některé vydržely den, jiné rok. Nebyla v tom žádná logika, prostě jsem nepřestával dělat, aby malé procento zůstalo. Lidé je měli rádi, až jednou se jedno město vyjádřilo pro lokání televizi, která filmovala příběh mých značek, že by je na místech nechávali, protože je lidé mají rádi. Když jsem to slyšel, uvědomil jsem si, že moje práce skončila. Značky jsem přestal dělat v roce 2002.

3. V minulosti jsi procestoval různé kouty světa. Maloval jsi na totálně divných místech, kde většinou lidi ani nevěděli, co graffiti je. Můžeš nám říct, jaký byl hlavní důvod tam jet malovat a co ti to přineslo?

Většina graffiti writerů a streetartistů se snaží jak může, aby malovali v New Yorku nebo Londýně. Někdy je to putování, někdy hon za kariérou. Zvlášť to byl dobrý tah pro všechny streeartisty, kteří chtěli mít výstavy v galeriích a prodávat své práce. Ale já jsem vždycky cítil, že by se mělo při vší úctě k tradici, přinést graffiti na nová místa - ať už to má být nová vlaková linka, nový blok domů nebo nové město. Malovat na místech jako Nepál, Indie, Brazílie, Bermudy nebo Grónsko... je jedna z nejzábavnějších věcí a přináší nejvíc radosti, jakou jsem kdy měl.

4. Na tvých stránkách je u každého piecu krátký příběh, který se ti stal, zatímco jsi maloval. Píšeš také knihy (např. Největší piece na světě - SABER) a publikuješ články v časopisech jako je Swindle. Jak chápeš vztah mezi malováním, děláním graffiti a psaním?

Vždycky jsem rád psal, existuje tolik příběhů, které by měly být vyřčeny. Umění je potravou pro psaní a psaní nemůže být bez umění.

5. Už jsi byl v Praze. Co si myslíš o našem městě? Kam by ses rád vrátil a co bys chtěl udělat v rámci výstavy?

V Praze to bylo hezké, chci se tam vrátit. Plánuju udělat něco velkého a hodně se najíst.Video:Odkazy:
http:// www.theartwheredreamscometrue.com
http://swindlemagazine.com